تبلیغات
مازندرانی(نکایی) ریکا

مازندرانی(نکایی) ریکا
مازندران قطعه ای از بهشت روی زمین 
صفحات جانبی
کاخ ها و قصر های گوناگونی از دوره های مختلف در مازندران وجود دارد که عبارتند از:
کاخ صفی آباد: این کاخ در بالای کوهی مشرف به بهشهر قرار دارد.این کاخ از جمله ابنیه تاریخی و باشکوه دوره صفویه است که در دوران قاجار به علت بی توجهی به کلی ویران شد، ولی در عهد پهلوی به دستور رضا شاه با همان اسلوب و ویژگی معماری عصر صفوی دوباره سازی شد.در این دوره همچنین محراب قدیمی آن که به مرور زمان خراب و مسدود شده بود، مجدداٌ بازسازی شد.سیستم آب رسانی آن در گذشته از طریق آب پلنگ چشمه، تاکاخ(که دوازده کیلومتر فاصله دارد)هدایت می شد و پس از عبور از دو حوض کاشی کاری،به شهر انتقال داده می شد تا مورد استفاده اهالی بهشهر نیز قرار گیرد.
عمارت و باغ صفوی “باغشاه”: این باغ همان باغشاه معروف به اشرف البلاد دوره صفوی است که به گفته سیاحان و جهانگردان، پر از درختان سرو صد ساله و گل های آراسته بوده است.
مجموعه صفوی فرح آباد: این مجموعه در روستای فرح آباد در 28 کیلومتری شمال ساری نزدیک دریای مازندران واقع شده است و در عهد سلاطین صفوی مخصوصا در زمان شاه عباس کبیر و از مهمترین بنادر شمال ایران و مرکز مبادلات تجاری محسوب می شد.به همین دلیل کاخ سلطنتی،مساجد،مدارس،بازار،حمام،پل و باغ در آن احداث شده بود و مدتی از سال نیز محل سکونت و تفرجگاه سلاطین صفویه بود.
کاخ اُجابت: این کاخ در دوره سلطنت پهلوی در روستای اجابت از بخش کلاردشت ساخته شد.این کاخ در محلی مشرف بر منطقه کلاردشت بنا شده،تزئینات و گچبری هایی زیبا به شیوه معماری اروپا دارد.محوطه این کاخ بسیار زیباست و در داخل آن لوسترهایی نفیس و گران قیمت قرار دارد.حیاط کاخ پوشیده از درختان سرو سرسبز است.
کاخ بابل: ساختمان این کاخ به دوره پهلوی مربوط است، در باغ مصفایی در جنوب بابل قرار دارد و محل فعلی دانشکده پزشکی مازندران است.بنای کاخ دو طبقه است با اتاق ها و سالن های متعدد و مزین به گچبری های بسیار زیبا.تزئین داخلی و خارجی کاخ،ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد که مشابه آن در کاخ های دیگر این دوره کمتر دیده می شود.
کاخ چایخوران: کاخ چایخوران چالوس اوایل سلطنت سلسله پهلوی ساخته شد و نمای داخلی و خارجی آن تزئینات گچبری و کاشی کاری بسیار زیبا دارد.نفوذ معماری اروپایی در ساختمان کاخ نیز به وضوح مشهود است.
کاخ تمیشان: این کاخ در 5 کیلومتری شرق شهرستان نور واقع شده است و در دوران سلطنت پهلوی به دستور اشرف(خواهر محمد رضا شاه)ساخته شد.این کاخ امروزه به عنوان موزه مورد بازدید عموم قرار می گیرد.روبروی این کاخ بنای زیبا و بزرگ دیگری وجود دارد که در کنار ساحل دریای مازندران ساخته شده و به عنوان پلاژ اختصاصی مورد استفاده قرار می گرفت.
عمارت و باغ رامسر: باغ تاریخی رامسر و ساختمانهای آن در شمار آثار ملی ایران به ثبت رسیده و تحت حمایت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور قرار گرفته است.این باغ با مساحت 60 هزار متر مربع از باغهای سنتی زیبای مازندران به شمار می رود.بنای این باغ ساختمان زیبایی است با مشخصه های معماری پهلوی اول که در یک طبقه به شکل مستطیل و  با وسعت 600 متر مربع ساخته شده است.
قلعه ها محصول دوران خان خانی و فئودالی و درگیری های حکومت مرکزی با عشایر و حاکمان محلی و نشان اقتدار صاحبان آنها بوده است.
اهم قلعه های مازندران عبارتند از: قلعه کنگلو،قلعه بلده،قلعه شاهاندشت،برج رسکت،برج لاجیم،برج سلطان زین العابدین


طبقه بندی: کاخ ها و قصر های گوناگون از دوره های مختلف در مازندران،
[ 1391/04/16 ] [ 08:29 ] [ مهدی درخشانی منصورکوهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مهدی درخشانی منصورکوهی - ساکن شهرستان نکا - استان مازندران
آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امارگیر حرفه ای سایت